Dana 9. marta 2023. godine u prostorijama Kancelarije lokalnog i ekonomskog razvoja grada Niša je održana radionica koja je sprovedena sa namerom da se definišu Ciljevi koji će biti implementirani u Plan Održive Urbane Mobilnosti.
Predstavnik tima konsultanta (Cestra) se osvrnuo na prethodnu radionicu koja je za cilj imala definisanje izazova, a dobijene povratne informacije od učesnika predstavljaju odličnu polaznu osnovu za postavljanje ciljeva održive mobilnosti u gradu Nišu.
Fokus radionice je predstavljala diskusija o:Učesnicima je predstavljeno sedam predloženih ciljeva, koji definišu željene promene u mobilnosti grada Niša u vremenskom periodu do 2037. godine. Za svaki od ciljeva su predstavljeni i indikatori koji će pratiti napredak u ostvarivanju cilja, a takođe i ciljne vrednosti koje definišu u kojoj meri je potrebno ostvariti određeni cilj.
- Ciljevima,
- Indikatorima POUM-a i
- CIljnim vrednostima indikatora.
Predstavnici relevantnih institucija su izneli svoje stavove po pitanju ciljeva, indikatora i ciljnih vrednosti indikatora za svih sedam predstavljenih ciljeva. Ove povratne informacije su od velikog značaja za dalje sprovođenje izrade Plana Održive Urbane Mobilnosti. Rezultat zajedničkog rada na definisanju ciljeva predstavlja polaznu osnovu za definisanje konkretnih mera za poboljšanje urbane mobilnosti grada Niša.
U prostorijama Kancelarije lokalnog i ekonomskog razvoja grada Niša, 2. marta 2023. godine je održana radionica koja je sprovedena sa ciljem diskusije na temu Trenutne situacije i identifikacije problema mobilnosti u gradu.
Predstavnik tima konsultanta (Cestra) je bliže upoznao učesnike sa tekućim aktivnostima koje se odnose na pripremu transportnog modela i trenutnim ciljevima izrade Plana Održive Urbane Mobilnosti.
U fokusu radionice su bile dve teme:Učesnicima su predstavljeni rezultati sprovedene ankete u domaćinstvu koja je obuhvatila pitanja o dnevnim kretanjima građana, kao i njihove stavove o saobraćajnom sistemu grada Niša – kvalitetu usluge javnog gradskog prevoza, taksi prevoza, biciklističke infrastrukture, pešačke infrastrukture i parkiranja.
- Predstavljanje trenutnog stanja mobilnosti grada Niša,
- Identifikacija problema mobilnosti grada Niša.
Analiza trenutnog stanja je identifikovala glavne probleme mobilnosti u gradu što je predstavljalo polaznu osnovu za grupnu diskusiju.
Predstavnici relevantnih institucija su izneli svoja zapažanja u vezi sa izazovima po pitanju mobilnosti u gradu Nišu, što predstavlja veoma korisnu povratnu informaciju za dalji postupak izrade Plana Održive Urbane Mobilnosti.
Cilj radionice je ispunjen i definisan je konačan skup izazova u gradu po pitanju mobilnosti. Identifikovani izazovi će biti razmatrani pri postavljanju ciljeva POUM o kojima će biti razgovora sa zainteresovanim stranama na narednim
Radionica koja je sprovedena sa ciljem diskusije na temu statusa izrade Plana Održive Urbane Mobilnosti i Generalnog Urbanističkog Plana grada Niša održana je 28. februara 2023. godine u prostorijama Zavoda za urbanizam grada Niša.
Predstavnica tima konsultanta (Cestra) je bliže upoznala učesnike sa prethodnim aktivnostima na pripremi Plana Održive Urbane Mobilnosti i očekivanim rezultatima koje će doneti.
U fokusu diskusije su bile dve teme:Predstavnici Zavoda za urbanizam grada Niša su obavestili učesnike diskusije o statusu izrade planske dokumentacije u gradu, koji su podaci prikupljeni u tu svrhu i koje su planirane aktivnosti Zavoda za urbanizam i gradske uprave u narednom periodu pri izradi planske dokumentacije.
- Status izrade Generalnog urbanističkog plana grada Niša i dinamika,
- Ciljevi razvoja saobraćajne infrastrukture i unapređenja transportnog sistema.
Zaključak diskusije je da je za uspešnu izradu POUM i Planske dokumentacije značajna međusobna saradnja između konsultanta POUM i Zavoda za urbanizam.
Postoji želja za međusobnom saradnjom i obostrano interesovanje da se podaci prikupljeni za izradu Planske dokumentacije i POUM dostave drugoj strani, kako bi se pospešila sprovodljivost vizije razvoja održive saobraćajne infrastrukture u gradu Nišu.
Prva panel diskusija održana je 20. decembra 2022. godine u sali Oficirskog doma u gradu Nišu.
Predstavnica kancelarije gradskog urbaniste grada Niša je poželela dobrodošlicu učesnicima Prve panel diskusije. Aleksandar Trifunović, predstavnik tima konsultanta (Cestra), je bliže upoznao učesnike sa prethodnim aktivnostima na pripremi Plana Održive Urbane Mobilnosti, očekivanim rezultatima, inicijalnim nalazima i načinom rada na panel diskusiji.
Ova veb stranica je kreirana i održavana uz pomoć Evropske unije.
Njen sadržaj je isključiva odgovornost kompanije CESTRA i ne odražava nužno stavove Evropske unije.